Sparkalkylator - Deluxe Sparkalkylator - Basic Sparkalkylator - Advanced MyDividends Mina utdelningar Transaktionskalkylator CAGR Calculator

2015-09-01

Global utdelningsportfölj - del 1

Den strategi för aktiesparande som tilltalat mig mest hittills i min ojämna kärriär som investerare är den som fokuserar på utdelningar.

Egenskaper jag söker är:

  • Hög direktavkastning
  • Bibehållen eller höjd utdelning över tiden
  • Relativt låg volatilitet
  • Hög frekvens i utdelningar
  • Stabila framtidsutsikter
Vidare vill jag ha en hög grad av diversifiering vilket kan erhållas med många olika innehav spritt över flera länder.

Kort sagt, jag försöker mig på att bygga en global utdelningsportfölj med hög direktavkastning och frekventa utdelningar.

Idag har det varit en röd dag på börserna världen över vilket inneburit frestande köplägen för att lägga vantarna på aktier som passar i en portfölj enligt ovan.


Jag handlade några amerikanare och har för närvarande elva utländska aktier som bildar en attraktiv mix totalt sett tycker jag.

AktieLandKursDirektavk.UtdelningEst. utdHöjning i %DA est.
PfizerUS31.363.57%1.121.152.68%3.67%
MicrosoftUS41.822.97%1.241.261.61%3.01%
AppleUS107.961.84%1.992.189.55%2.02%
UnileverUK/NL39.093.09%1.2081.285.96%3.27%
VerizonUS44.94.90%2.22.34.55%5.12%
GEUS23.883.85%0.920.953.26%3.98%
OmegaUS33.056.66%2.22.241.82%6.78%
J&JUS92.093.26%33.26.67%3.47%
NWHCA8.259.70%0.80.80.00%9.70%
BPFCA18.287.11%1.31.310.77%7.17%
Munich ReDE162.654.76%7.757.982.97%4.91%
Snitt4.70%2.68%4.83%

Med dagens stängningskurser för aktierna ovan är den genomsnittliga direktavkastningen 4,7% och estimat på utdelningshöjningar landar på 2,7% (baserat på 4-Traders estimat samt lite egna gissningar).

Så kommande år indikerar 4,8% YoC om estimaten skulle stämma. Svårt att säga vilken vikt man ska fästa vid dessa men sannolikhet för minskad utdelning borde vara låg totalt sett närmaste året åtminstone, trots krisen i Kina.

De flesta bolag i samlingen ovan kvalar nog in som "stabila" i någon mening med relativt goda framtidsutsikter.

Portföljen har även en stor andel svenska aktier som jag kommer redogöra för framöver men det kan sägas redan nu att den totala direktavkastningen ligger på över 5%.

Vågar ni köpa utländska aktier nu när det stormar?


6 kommentarer:

  1. Hej z2036,

    Ditt inlägg speglar mina egna tankar rätt väl.

    Även jag har en ambition att försöka bygga upp en väldiversifierad och global utdelningsmaskin.
    Idag är jag alldeles för tungt viktad i Sverige och då jag på sikt kommer att flytta till varmare breddgrader så tror jag det är klokt headga i olika valutor och börser.

    Själv har jag inga problem att att köpa utländska aktier för tillfället.
    Som utdelningsinvesterare så gör jag mina inköp om jag tycker att förhållandet utdelnings/kurs är tillräckligt attraktivt. Visst är det småtrist när kursen rasar 10 procent efter inköp men då har jag möjlighet att fylla på med mer.

    Mvh//Cm

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kul att höra, hoppas det blir fler bra köptillfällen framöver.

      Tack för kommentar!

      Radera
  2. Jag gillar din tanke. Gjorde något liknande förut, http://sparaspendera.blogspot.se/2015/05/the-project-60k.html

    Idag när Avanza minskat courtaget är det en no brainer.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack för kommentar och länk, alltid kul att se vilka bolag andra väljer och vad de tycker om dessa.

      Radera
  3. Tack för ditt inlägg. Jag har själv tänkt investera mer i utländska bolag eftersom jag har en portfölj som är lite väl riktad mot Sverige i nuläget. Coca Cola är det enda amerikanska bolaget som jag har. Söker efter de egenskaperna du har listat ovan, ska ta mig en funderare!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack själv för kommentar,

      Är nog inte fel med stor andel svenska utdelare men många amerikanska dito känns mer stabila över tiden så en mix är nog inte fel.

      Radera