Sparkalkylator Deluxe

Sveriges mest exakta sparkalkylator?

MyDividends

Verktyg för din utdelningportfölj

Global Multi Strategy

Flest aktier vinner?

z2036 Global Future

Värdeutveckling 3 år

z2036 Global Dividend 1.2xL

Värdeutveckling 3 år

z2036 Global Dividend Growth

Värdeutveckling sen 2016-10-03

z2036 Nordic Small Cap

Värdeutveckling 3 år

2018-09-30

Månadsrapport september 2018

Då börsen har stängt för september så är det dags för en månadsrapport avseende min Global Multi Strategy.

Då värdeutvecklingen varit negativ under månaden får den helt enkelt bokas som en negativ månad.


För 2018 är den totala värdeutvecklingen ca +10,7 % att jämföra med mitt "index" som har +11 %.

Både månadsutvecklingen och prestation mot index kan i stort förklaras av skillnad i dollarexponering men jag har gott hopp om att vinna matchen på helåret såväl som på sikt.

#1 Global Future


I toppen hittar vi återigen min lite mer offensiva framtidsportfölj som ligger på drygt +25 % för helåret.

Jag har inte gjort några transaktioner under månaden och jag är ganska nöjd med portföljens sammansättning.

Många innehav har ett fint momentum för närvarande och Savaria såväl som Microsoft kom in med fina utdelningshöjningar under månaden.

#2 Nordic Small Cap


Portföljen ligger på +18,5 % för i år och för närvarande utklassar den proffsen på Carnegie.

Under månaden har jag sålt av Nolato helt då amerikanska socialstyrelsen FDA förklarat krig mot e-cigaretter på kanske goda etiska och medicinska grunder. Istället plockade jag in en provpost av det finska plastbolaget Exel Composites. Månadssparandet gick till att öka i Zalaris.


Swedencare tuffar på som ni kommer att se i vinnarlistan nedan och jag tycker portföljen känns spännande framöver att följa.

#3 Global Dividend 1.2xL 


Min belånade utdelningsportfölj ligger på +9,4 % för i år efter en svag månad.

Månadssparandet gick till den gamle trotjänaren Boston Pizza då den handlas till 8 % direktavkastning och jag tror att risk/reward är god. I övrigt inga transaktioner under månaden utöver en sedvanlig bombmatta av utdelningar :-)


Jag tror att portföljens sammansättning kan ge en god riskjusterad avkastning så länge räntan håller sig på rimliga nivåer vilket är mitt huvudscenario framåt.

#4 Global Dividend Growth


Min pensionsportfölj inriktad mot (utdelnings)tillväxt har svårt att hänga med sitt index och denna månad har jag tagit extra transaktionskostnader för att styra upp strategin ytterligare.

Jag har helt sålt av Nolato, Boston Pizza, Marine Harvest, Enbridge och Raisio. Vidare så minskade jag lite i Eaton för att kunna öka i Savaria. Nya innehav blev franska Kering och LVMH.


De franska lyxjättarna har direkt tagit tätpositioner i portföljen då jag köpte fulla andelar då jag ändå hade mäklaren på tråden.

Vinnare

Inga raketer denna månad men tvåsiffriga siffror i ett par case åtminstone.

Förlorare

Nyförvärvet Krones har fått en trist start och kanske inte den bästa tajmingen från min sida att plocka in ett tyskt cyklisk bolag i en eventuell konjunkturtopp. Vi får se hur det utvecklas.

Jag gissar på att det kommer något sorts "stök" på börserna under hösten men jag ligger kvar på långsidan och samlar utdelningar tills vidare.

Hur har det gått för dig i september och i år?

Detta inlägg är skrivet med syfte om att vara transparent och öppen med mina tankar kring sparande, investeringar och enskilda innehav men ska inte ses som någon form av rådgivning eller rekommendation om enskilda aktier eller investeringsstrategier. 

Datakällor: Nordnet, Google Finance, Bloomberg, 4-traders, Avanza
Bildkällor: Nordnet, Shareville, z2036, Avanza 


Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar. Innan du investerar i en aktie bör du själv läsa på fakta och bilda dig en egen uppfattning.

2018-09-27

Mässevent: INVEST360°

Undertecknad och några andra aktiebloggare (Investerarfysikern, Gustavs aktieblogg + eventuellt flera) kommer att finnas på plats i Nacka Strand den 17-18 november på mässeventet:

INVEST360°

Eventet omfattar bland annat seminarier och föreläsningar av Anna Svahn, Kavastu, Micke Syding med flera och kanske kan erbjuda lite inspiration till olika investeringsuppslag.


Om detta låter intressant så kan du via bildlänken ovan få 10 % rabatt på "early bird"-priset 150 kr för bägge dagarna. Efter 1 oktober är ordinarie pris 250 kr som jag förstår det.

Det finns inte kommersiellt eller monetärt utbyte för min del i detta (utöver förhoppningsvis fri entré för egen del) utan jag tycker det ska bli kul att få träffa nuvarande och förhoppningsvis blivande läsare och prata aktier :-)

Tar du med en bärbar dator så kan jag hjälpa dig att komma igång med mitt verktyg MyDividends om så önskas då det kan vara lite krångligt på egen hand som jag har förstått det.

Eller varför inte lite personlig vägledning om hur du använder mina sparkalkylatorer?

Syns vi där?

Detta inlägg är skrivet med syfte om att vara transparent och öppen med mina tankar kring sparande, investeringar och enskilda innehav men ska inte ses som någon form av rådgivning eller rekommendation om enskilda aktier eller investeringsstrategier.

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar. Innan du investerar i en aktie bör du själv läsa på fakta och bilda dig en egen uppfattning.

2018-09-24

#uppesittarkväll september 2018

Äntligen dags för #uppesittarkväll!

Att köpa aktier är kul och de är förmodligen/förhoppningsvis lönsamma objekt att samla på.

Just idag har jag faktiskt gjort lite omallokeringar i pensionsportföljen Global Dividend Growth och plockat in lite fransk lyx istället för ett gäng högutdelare.

En högutdelare som fick stryka på foten är en av bloggens kanske mest kända bolag nämligen:

Boston Pizza Royalties Income Fund


Anledningen till bytet är att jag inte ser någon större tillväxt för närvarande i bolaget och just den komponenten har jag som ett grundkrav i mina pensionsportföljer.

Men i min belånade utdelningsportfölj Global Dividend 1.2xL passar bolaget utmärkt då den handlas till 8 % direktavkastning vilket blir 10 % med hävstången på tjugo procent. Så månadens köp (och sälj) får bli lite kanadensisk pizza helt enkelt. Det kan tyckas att det blir lite onödiga kostnader i form av courtage+växlingsavgift men jag vill gärna hålla isär mina olika strategier och ha rätt bolag i rätt typ av portfölj.



Jag försöker även sätta av en liten peng till ett småbolag varje månad i portföljen Nordic Small Cap och denna månad får det bli en ökning i norska Zalaris du jag tror bolaget har en fin uppsida på dessa nivåer.


Totalt sett har det varit en sur månad sett till värdeutveckling men eftersom jag är en naiv optimist i form av en utdelningsinvesterare i huvudsak så gläds jag åt högre direktavkastning istället för värdeminskning :-)

Innehav som Microsoft, Texas Instruments, Savaria och Realty Income har höjt sin utdelningar under månaden vilket kommer göra skillnad nu och förhoppningsvis över lång tid framöver.

Vad köper du denna månad?

Detta inlägg är skrivet med syfte om att vara transparent och öppen med mina tankar kring sparande, investeringar och enskilda innehav men ska inte ses som någon form av rådgivning eller rekommendation om enskilda aktier eller investeringsstrategier. 

Datakällor: Nordnet, Google Finance, Bloomberg, 4-traders, Avanza
Bildkällor: z2036, Pixabay, Nordnet


Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar. Innan du investerar i en aktie bör du själv läsa på fakta och bilda dig en egen uppfattning.

2018-09-23

Lyxcoin?

I tider av oro på valutamarknader och (kanske) stigande inflation så tycks intresset för "skyddade" tillgångar öka. Närmast kanske man tänker på guld som något beständigt och som håller sitt värde över tiden. Dock är det inte i alla lägen så praktiskt att handla fysiskt guld då det är tungt att bära med sig.

Kryptovalutor skulle kunna utgöra ett alternativ till guld men dess volatilitet avskräcker nog de flesta och det återstår att se om tillgångsslaget kan vinna tillit på sikt.

Ett tillgångsslag som skulle kunna funka som "skydd" enligt ovan är

Lyxvaror (=Lyxcoin?)


Lyxvaror som märkesväskor, klockor, viner med mera kan ha ett hyfsat beständigt värde över tiden tänker jag. Vidare tycks efterfrågan på lyxvaror bli extra god i tider av oro som vi såg i Turkiet nyligen (har tyvärr inte hittat någon länk utanför betalvägg), då det blev rusning efter bl. a. lyxväskor innan valutaeffekten slog igenom.

Demografiskt så tror jag att antal rika ökar vilket också borde ge stöd till god efterfrågan av "lyx". Möjligen kanske det finns cykliska inslag då man rimligen drar ner på lyxen i sämre tider.

Denna trend tycks inte ha gått marknaden förbi då bolag inom lyxsegmentet handlas till höga P/E-tal.

Nedan är några exempel på bolag inriktade mot lyx:


AktieSäteP/E (2018)DirektavkastningVinsttillväxt (2019)
LVMHFrankrike23.52.0%8.0%
KeringFrankrike21.71.7%16.0%
L'OréalFrankrike28.91.9%7.0%
FerrariItalien35.20.9%7.6%
HermesFrankrike43.60.8%7.1%
Estée Lauder Companies USA31.31.1%14.2%

Utdelningsinvesteraren konstaterar att direktavkastningen är måttlig men att utsikter för utdelningshöjningar är goda.

Det finns ett antal olika fonder och ETF:er inriktade på lyx- och starka varumärken och denna artikel på Placera går igenom några av dessa.

Jag äger inga av bolagen ovan men är lite sugen på Kering (Gucci m.fl. varumärken) då det förefaller vara någorlunda rimligt värderad. Bolaget är även min dotter Ebbas största innehav i sin portfölj.

Även LMVH känns lite intressant, kanske ett bra och lyxigt komplement?

Vad tror du om lyx i portföljen?

Detta inlägg är skrivet med syfte om att vara transparent och öppen med mina tankar kring sparande, investeringar och enskilda innehav men ska inte ses som någon form av rådgivning eller rekommendation om enskilda aktier eller investeringsstrategier. 

Datakällor: 4-traders
Bildkällor: Pixabay


Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar. Innan du investerar i en aktie bör du själv läsa på fakta och bilda dig en egen uppfattning.

2018-09-19

Don't mess with Texas (Instruments) Dividends!

Jag har två stycken tjänstepensionsportföljer av typen depåförsäkring där jag kör renodlade aktiestrategier. Den ena kallar jag för Global Future och den andra för Global Dividend Growth. Som namnet antyder på den sistnämnda portföljen så utgörs den av bolag med goda utsikter till utdelningshöjningar och gärna med god historik av densamma.

Ett bolag som kvalificerar till detta och som jag har i portföljen men inte skrivit om tidigare är:

Texas Instruments (TXN)


"At Texas Instruments, our focus is on building a better future as we design, manufacture and sell semiconductors. We have about 100,000 customers all over the world who use our “chips.” Every day, our products help electronics designers unlock new possibilities that make the world safer, greener, healthier, smarter and more connected than ever before." - http://www.ti.com/corp/docs/investor_relations/downloads/investor_overview.pdf
Då jag i grunden är någon sorts elektronikingenjör så har jag en viss nostalgisk relation till Texas Instruments då jag utfört att antal laborationer med deras kretsar och även använt en och annan miniräknare från det amerikanska bolaget.

Jag ska väl erkänna att jag har lite sämre koll på bolagets produkter idag men de tycks göra något rätt i alla fall då deras utdelningshistorik är imponerande och utöver detta återköpt aktier i stora lass de senaste 10 åren minst. Då bolaget har nettokassa så kan man ana att ett finfint kassaflöde ligger bakom utdelningar såväl som återköp och att det i någon mening har skett på goda grunder.

Bolaget handlas till P/E 19 för 2018 och P/E 17 för nästföljande år. Förväntad vinsttillväxt är alltså runt 9 % och bolagets handlas till ca 2,5 % direktavkastning med en utdelningsandel på 45 %. Som alltid blir det spännande att se hur mycket de höjer utdelningen med nu i oktober.

En godkänd direktavkastning, goda tillväxtmöjligheter och ett skuldfritt bolag - låter väl frestande?

Detta inlägg är skrivet med syfte om att vara transparent och öppen med mina tankar kring sparande, investeringar och enskilda innehav men ska inte ses som någon form av rådgivning eller rekommendation om enskilda aktier eller investeringsstrategier. 

Datakällor: Nordnet, Google Finance, Bloomberg, 4-traders, Avanza
Bildkällor: Public Domain, z2036


Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar. Innan du investerar i en aktie bör du själv läsa på fakta och bilda dig en egen uppfattning.

2018-09-16

Aktier vs fonder?

Ska man som småsparare välja aktier eller fonder för sitt långsiktiga sparande?

Den frågan är det nog många som ställer sig ibland och med något ökad insikt i frågan via inlägg av bloggkollegor Miljonär innan 30 och Petrusko, så tänkte jag göra lite jämförelser mellan de olika värdeinstrumenten i form av en kamp i 5 ronder.


Aktier vs. fonder

Till att börja med kan du ställa dig frågan om du är beredd att lägga ner den tid som sparande i aktier innebär eller skulle du hellre vilja luta dig tillbaka och låta proffs eller marknaden ("index") styra över ditt sparkapital? Om du tycker det sistnämnda låter tilltalande så skulle du kunna sluta läsa här men det kan ändå vara värt att veta vad "bekvämligheten" har för egenskaper.

Rond 1 - Investeringsmöjligheter

På senare år har det blivit möjligt att handla aktier från i princip hela världen (om du kan tänka dig att ha flera nätmäklare/banker). Du kan om du vill skapa en global "all-cap"-portfölj då du inte har några restriktioner kring vilka aktier/bolag du får äga och till hur stor andel.

En fond däremot har som regel restriktioner vilka aktier som den kan handla beroende på fondens inriktning, regelverk, likviditetskrav med mera. Speciellt bolag i storleken micro cap har fonder svårt att investera i då dessa ofta handlas med dålig likviditet och fonden skulle snabbt kunna få ett betydande ägande vilket kan leda till olika problem.

I viss mån kan du som fondsparare få till en global "all-cap"-portfölj genom att kombinera olika fonder och ETF:er men som sagt, fortfarande svårt att komma åt micro cap-bolag.

Denna rond tycker jag vinns med liten marginal av aktier då du får större flexibilitet kring vilka innehav som kan ingå i en portfölj.

Rond 2 - Hantering av sentiment i marknaden

Som aktieägare så väljer du när, var och hur du ska köpa eller sälja en aktie. Detta gör att du kan köpa vid exempelvis nedgångar och sälja vid uppgångar. Att försöka tajma marknaden är svårt men valet är åtminstone ditt huruvida du vill sitta still i båten eller utnyttja rörelser.

Fonder måste köpa och sälja beroende på om det sker ett in- respektive utflöde i fonden. Typiskt vid ett negativt börsklimat så kan en fond tvingas att sälja "fina bolag" då andelsägare vill ta hem sina pengar. Vid uppgång kan det bli motsvarande dilemma att fondförvaltaren tvingas köpa oavsett värdering, i synnerhet om det gäller passiv indexförvaltning. Detta kan förvisso ge en extra momentumeffekt vid långvariga uppgångar men det blir förstås tvärt om vid nedgångar.

Rondens vinnare är i mitt tycke återigen aktier, givet att du beter dig rationellt vid större marknadsrörelser.

Rond 3 - Källskatt på utländska utdelningar

Sparar du i utländska aktier som delar ut så kan du i sparformerna Investeringssparkonto och Kapitalförsäkring helt slippa att betala utländsk källskatt under vissa omständigheter.

Denna möjlighet har inte fonder utan dessa måste betala mellan 15 - 25 % skatt på utländska utdelningar som då minskar fondens värde. Detta gäller inte innehav i svenska aktier eller de länder som har avtalat om undantag för källskatt som exempelvis Storbritannien.

Liten vinst för aktier även i denna rond och även om skillnaden i absoluta tal inte blir så stor så gör det skillnad över tid till aktiers fördel.
Rond 4 - Transaktionsavgifter

Aktier får du normalt betala ett courtage för vid ett köp eller sälj och är det en utländsk aktie så tillkommer växlingsavgift för valuta.

Fonder har också kostnader för transaktioner enligt ovan men sannolikt till bättre villkor jämfört med en småsparare, speciellt avseende valutakostnader.

Vinnare fonder men transaktionsavgifter är av mindre betydelse givet att du eller fondförvaltaren inte säljer och köper i onödan.

Rond 5 - Övriga avgifter

Att äga en aktie över tid kostar normalt sett inget annat än om du omsätter dina aktier i hög utsträckning vilket innebär ökade transaktionskostnader enligt ovan. Du kommer normalt ganska långt med gratisvarianter av verktyg för screening och annat som hjälper dig analysera och bevaka aktier men i den mån du har betaltjänster så bör du bokföra dessa som egna förvaltningskostnader.

En fond tar som regel ut förvaltningsavgift och diverse övriga avgifter vilket sammanfattas i begreppet årlig avgift. Dessa avgifter kommer att belasta fondens värdeutveckling och över längre tid får de stor betydelse. Sker det mycket in- och utflöden i fonden så ökar omsättningen av innehav vilket ger ökade transaktionskostnader enligt ovan.

Vinnare blir aktier och indexfonder som rimligen borde kunna hålla övriga avgifter låga över tiden jämfört med dyrare fonder.

Så?

Totalt så vinner aktier med 4-2 mot indexfonder och med 4-1 mot "dyra" fonder för femronders-matchen ovan.

De fonder som är i princip gratis eller har väldigt låg avgift är lika bra eller bättre än aktier ur kostnadshänseende så de utgör helt klart ett attraktivt alternativ för den bekväme spararen. Dock så lär de åka på stryk i rond 2 ovan om det blir ett negativt sentiment och de tvingas sälja pga utflöden. Då en stor del av marknaden nu utgörs av passiva fonder så blir det intressant att följa hur effekterna av detta slår i praktiken.

Aktiva "dyra" fonder har helt klart matematisk uppförsbacke i form av avgifterna utöver de andra nackdelarna. Här hänger det på förvaltarens skicklighet som behöver vara stor för att kompensera och överträffa de nackdelar som finns enligt ovan.

Som aktiesparare finns det ett bekvämt alternativ i investmentbolag som har aktiers fördelar och där förhoppningsvis skickliga förvaltare gör ett bra jobb åt dig.

Ska du sätta ihop en egen aktieportfölj så krävs det intresse, disciplin, tålamod, kunskap och tid bland annat för att du ska kunna dra nytta av del utav nämnda fördelar ovan. En kombinerad aktie- och fondportfölj är sannolikt en bra kompromiss till att börja med.

Vad väljer du?

Detta inlägg är skrivet med syfte om att vara transparent och öppen med mina tankar kring sparande, investeringar och enskilda innehav men ska inte ses som någon form av rådgivning eller rekommendation om enskilda aktier eller investeringsstrategier.

Bildkälla: https://pxhere.com/en/photo/734847


Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar. Innan du investerar i en aktie bör du själv läsa på fakta och bilda dig en egen uppfattning.

2018-09-11

Microsoft - above the clouds?

Ett av mina favoritinnehav som jag ägt sen början av 2015 är den amerikanske mjukvarujätten Microsoft. Bolaget tuffar på och i synnerhet deras moln-lösningar skalar fint i lönsamhet. Detta ger att förväntningarna är höga när de sannolikt ska deklarera en utdelningshöjning inom 1-2 veckor.

En av de roligare inslagen som utdelningsinvesterare är att gissa kommande utdelningar och jag har givetvis en gissning om vad "pyttemjuk" slår till med i år.


Historiken är finfin och den skarpsynte ser att de klarade finanskrisen 2007-2008 utan utdelningsavbrott.

Jag tror på en liten större höjning i år och har satt $0,47 (kvartalsvis) som ny nivå. Detta skulle motsvara en höjning på nästan 12 % vilket slår inflationen med råge. Direktavkastningen är i skrivande stund blygsamma 1,5 % då bolaget har haft en stark kursutveckling senaste året så risk/reward framåt är möjligen lite sämre i dagsläget men jag ser ändå inget skäl att sälja då jag tror att tillväxten framåt blir god.

"(dividend) above the clouds"?



Vad tror du om Microsofts kommande utdelning?

Detta inlägg är skrivet med syfte om att vara transparent och öppen med mina tankar kring sparande, investeringar och enskilda innehav men ska inte ses som någon form av rådgivning eller rekommendation om enskilda aktier eller investeringsstrategier. 

Datakällor: Nasdaq, Google Finance, Nordnet
Bildkällor: Pixabay, z2036, Youtube 


Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar. Innan du investerar i en aktie bör du själv läsa på fakta och bilda dig en egen uppfattning.

2018-09-09

Rösta med hjärta och hjärna!

Idag är en viktig dag då det är allmänt val i vårt kära Sverige!

Jag är sparsam med att beröra andra ämnen än sparande här på bloggen såväl som på Twitter men idag tänkte jag göra ett undantag då det ser ut som extrempartier från olika håll ser ut att få (för) många röster.

För den som följt mig på bloggen och twitter en längre tid så är det nog ingen hemlighet att jag anser mig vara är en liberalt sinnad person. Jag har varit liberal så länge jag kan minnas men det var först för ett år sedan som jag gick i partiet Liberalerna och då med huvudsyfte att stötta Birgitta Ohlssons kandidatur till partiledare. Då hon senare lämnade politiken beslöt jag ändå att vara kvar i partiet som passiv medlem.

Liberalerna är långt ifrån ett perfekt (liberalt) parti men enligt min mening närmast ideologin socialliberalism som John Stuart Mill förde fram för några sekel sedan. Frågor kring individens frihet i kombination med social grundtrygghet har legat mig varmt om hjärtat sen många årtionden tillbaka.

Jag ska erkänna att jag har haft en radikal period i unga år där jag varit mer åt det nyliberala (Laissez Faire/Frihetsfronten) hållet men jag har alltid haft med mig inslag av humanism i form av synen på människors lika värde och öppna gränser. Amnesty har jag varit medlem i nästan 30 år och i närtid så stöttar jag avlidne Hans Roslings Gapminder verk för faktabaserad informationsspridning om vart världen är på väg.

"Imagine there's no countries...nothing to kill or die for" sjöng John Lennon samma år som jag föddes vilket kanske präglat mig i mångt och mycket i det undermedvetna och bidragit till min vurm för det globala perspektivet.

Nåväl, jag ska inte älta mer frihet- och humanismpropaganda då detta är en aktieblogg - vad tycker Liberalerna om sparande?

Vi föreslår att sparande upp till 100 000 i ISK ska vara skattefritt. Detta möjliggör att småsparare kan få ihop till en buffert till bästa möjliga villkor oavsett riskpreferens. Vidare vill vi återställa de skattehöjningar som skett i närtid för sparformen.

Jag hoppas du röstar med hjärta och hjärna och oavsett vad du väljer så kommer jag att producera aktieorienterade inlägg framöver och kanske även ett och annat värdefullt verktyg.

2018-09-05

Krones - hidden champion?

För ett par veckor sedan under en lunch med en aktieintresserad kollega så diskuterades begreppet "hidden champions" och ett antal olika bolag nämndes varav ett utav dessa var:

Krones
"The Krones Group, headquartered in Neutraubling, Germany, plans, develops and manufactures machines and complete lines for the fields of process, filling and packaging technology. Its product portfolio is rounded off by information technology, factory planning and products from Krones’ subsidiaries as intralogistics, valve production etc." - https://www.krones.com/en/company/about-us.php
Att konstruera och producera maskiner och utrustning för bryggerier, diverse andra drycker och återvinning kräver sannolikt precision samt ordning och reda - låter som något som kanske passar en tysk industrikultur?

Krones grundades 1951 och förefaller vara stora inom sitt gebit med en fin geografisk närvaro världen över.

Vi hoppar direkt till värderingen och bolaget handlas till P/E 17 för 2018 och 15,5 för 2019. Vidare förefaller bolaget vara skuldfritt med en fin nettokassa och de delar ut 1,7 % i juni varje år (förhoppningsvis även framåt).

Endast 50 % av aktierna handlas på börsen då huvudägaren familjen Kronseder sitter på andra halvan. Stark huvudägare = check!

Värderingen förefaller vara ganska rimlig då vinsttillväxten är måttlig för närvarande men som jag förstår det så beror det delvis på engångseffekter. Jag tänker att detta är företag man vill ha på längre sikt och låt oss titta på utdelningshistoriken.


Fin svit sen 2010 (2009 ställdes utdelningen in då bolaget gjorde förlust i spåren av finanskrisen).

Man anar cykliska inslag här men det är väl brukligt i industrisektorn.

Jag har tagit en liten stek i portföljerna Global Future och Global Dividend Growth till att börja med men jag känner att jag behöver läsa på mer om bolaget för en eventuellt större andel senare - men det är så jag jobbar!


Krones tar som sagt en liten andel i portföljen Global Future tillsammans med de andra 33 "framtidsbolagen". Portföljen har haft det lite motigt senaste veckan då de kinesiska innehaven tillsammans med de bolag som tillhör emerging markets tagit stryk. Men för helåret är ändå resultatet fina +26 % vilket jag är mer än nöjd med.

Vad tror du om Krones?

Detta inlägg är skrivet med syfte om att vara transparent och öppen med mina tankar kring sparande, investeringar och enskilda innehav men ska inte ses som någon form av rådgivning eller rekommendation om enskilda aktier eller investeringsstrategier. 

Datakällor: Nordnet, Google Finance, Bloomberg, 4-traders
Bildkällor: z2036, 
Photo by Martin Kníže on Unsplash

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar. Innan du investerar i en aktie bör du själv läsa på fakta och bilda dig en egen uppfattning.

2018-09-02

Månadsrapport augusti 2018

Augusti har varit en mycket stark börsmånad för mig och det är då således dags att summera den.



Ny högstanivån nåddes så sent som i onsdags för min globala multistrategi vilket alltid är kul även om jag har blivit lite bortskämd på denna punkt, när toppar vi?

Drygt 13 % plus för helåret är jag nöjd med men hoppas att det kan klättra lite till. Mitt jämförelseindex, fondportföljen Global Funds ligger på nästan + 14 % så det blir till att kämpa på om jag ska slå proffsen och index!

Oavsett nära topp eller ej så köper jag i ur och skur i de bolag som känns prisvärda för stunden.

#1 Global Future

Min globala framtidsportfölj fortsätter att leverera och har återtagit förstaplatsen. Apropå förstaplatsen så är nu Amazon största innehav då de har passerat $2 000 - galet!? Jag som funderade på att sälja på $1 000 men är glad att jag behöll.

Under månaden har jag sålt av Pandora då det numera känns som ett utdelnings-/värdecase snarare än ett tillväxtbolag. Istället har jag plockat in en "hidden champion" i form av tyska Krones, inlägg om bolaget kommer så småningom för den som är nyfiken. Jag tackar min aktieintresserade kollega för uppslaget :-)

Den riskjusterade avkastningen går inte att klaga på!

#2 Nordic Small Cap

Min småbolagsportfölj har faktiskt haft en minusmånad då en del innehav backat rejält.

Jag sålde av Westpay då de kom in med en trist rapport och att de i bästa fall håller nollan i tillväxt jämfört med föregående år. Istället ökade jag i Sedana Medical, Zalaris och Avensia. Tidigare i månaden ökade jag i UTG som kom in med en ok rapport häromdagen.

#3 Global Dividend 1.2xL

Min globala utdelningsportfölj med hävstång tuffar på och har haft en fin månad.

Jag plockade in PetMed Express i samband med månadssparandet och har även ökat i Oriflame och Pandora.

#4 Global Dividend Growth

Sist och störst har vi min portfölj inriktad mot "utdelningshöjare".

Jag har köpt dippen i Nolato och även i denna portfölj plockat in Krones. Jag sålde av Kopparbergs helt då jag tvivlar lite på bolagets tillväxtmöjligheter framöver och sen är det alltid skönt att ha ett mindre bolag att bevaka.

Vinnare

Månadens vinnare återfinns alla i Global Future vilket är en del av förklaringen till dess starka resultat.

Förlorare

Bland förlorarna hittar vi lite olika bolag världen över. Återstår att se om det var klokt att köpa dippen i Nolato, Pandora och Oriflame.

---

En del av resultaten ovan kan förklaras av att kronan fortsatt sin nedgång. Med tanke på den politiska situationen i samband med valet är det svårt att vara bullish till SEK men Ingves kanske blixtrar till med en räntehöjning nästa vecka?

Hur har det gått för dig i augusti?

Detta inlägg är skrivet med syfte om att vara transparent och öppen med mina tankar kring sparande, investeringar och enskilda innehav men ska inte ses som någon form av rådgivning eller rekommendation om enskilda aktier eller investeringsstrategier. 

Datakällor: Nordnet, Google Finance, Bloomberg, 4-traders, Avanza
Bildkällor: Nordnet, Shareville, z2036, Avanza 


Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar. Innan du investerar i en aktie bör du själv läsa på fakta och bilda dig en egen uppfattning.