Sparkalkylator - Deluxe Sparkalkylator - Basic Sparkalkylator - Advanced MyDividends Min utdelningskalender Transaktionskalkylator CAGR Calculator

2015-12-01

Månadsrapport november 2015

Året börja gå mot sitt slut men första är det dags att summera värdeutvecklingen för november.

Månaden har varit en stark börsmånad och alla familjens portföljer har gått med plus.

PortföljSparformMånadi År
Global DividendKF1.93%3.28%
Small CapISK7.83%46.78%
Stefan PensionTJP2.98%20.53%
Fru PensionKF1.80%13.16%
Dotter barnsparKF2.77%22.30%
Son barnsparKF1.79%17.29%
Bil 2020KF2.35%-0.37%
IPOKF12.79%51.59%
Totalt viktat2.75%13.89%

Small Cap- och IPO-portföljen dominerar både på månadsbasis såväl som på årsbasis. De som gått bäst är tyvärr de med minst värde men de växer sakta med säkert.

Global Dividend är relativt nystartad varav den blygsamma utvecklingen i år.

IPO-portföljen har sharpekvot på 2,8 och tänk om man hade en sådan här kurva i de andra portföljerna?



Då det förekommer en hel del utländska aktier i de flesta portföljerna så är det mest relevant att jämföra med världsindex så som DJ World eller motsvarande och då det ligger runt nollan för i år så får man vara nöjd med utvecklingen totalt sett.

Min målsättning är att överträffa en årsavkastning på 8% och det ser ut att hålla för i år med god marginal givet att ingen "svart svan" dyker upp i december.

Många fina utdelningar att se fram emot i decembermörket så som
samt som alltid månadsutdelningarna från 

Hur har november gått för er?


5 kommentarer:

  1. December ser ut att börja starkt. Som vanligt är det frustrerande med allt högre värderingar (högre priser kan man ju leva med), när man försöker bygga sin portfölj.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det känner jag igen mig i, dippen i augusti kändes lättare att köpa än nu.

      Tack för kommentar!

      Radera
    2. Ser ju redan lite trevligare ut. :-) Märkligt att man aldrig förvånas över hur fort sentiment kan ändras.

      Radera
  2. Hej!

    Jag tänkte fråga om dina tankar om Fingerprint.

    1. Vad tycker du om Fingerprints nuvarande värdering/kurs?
    Samt
    2. Vad tror du om Fingerprint i framtiden, främst med tanke på den kommande guidningen (den 9/12) för 2016 där analytikerna spår en omsättning mellan 7-8 miljarder?

    Mvh William

    SvaraRadera
    Svar
    1. Intressanta frågor, är svag för struktur med siffror :-)

      1. Är inte jätteinsatt i FING för närvarande så har tyvärr ingen åsikt om nuvarande kurs annat än att jag gissar att mycket är inprisat men jag hoppas det går fortsatt bra för företaget.

      2. Är svårt med teknikskiften tycker jag, kommer sensortekniken bestå för lång tid? Ögonskanning? Har de bra kvalitet i produktionsledet? Gällande siffror måste jag nog avstå då jag inte är påläst tyvärr.

      Tack för kommentar!

      Radera