Sparkalkylator - Deluxe Sparkalkylator - Basic Sparkalkylator - Advanced MyDividends Mina utdelningar Transaktionskalkylator CAGR Calculator

2015-11-19

Fondavgifter

När jag suttit och utvecklat min senaste sparkalkylator så har det blivit uppenbart hur fondavgifterna drar iväg i absoluta tal vid stort kapital och lång spartid.

Vad är en fondavgift?
Med fondavgift menas den årliga administrativa avgiften som dras från fondens värde varje dag proportionellt. Det vill säga att när fondbolaget fastställer dagens NAV-kurs (Net Asset Value = värderingskurs) så drar man först av 1/365 av den årliga avgiften. Utöver detta så tillkommer transaktionsavgifter och annat smått o gott men dessa är nästan försumbara för en stor aktör.

Hur påverkar fondavgiften?
På kortare spartid så betyder inte fondavgiften så mycket för värdeutvecklingen men på längre sikt så blir det omvänt "ränta-på-ränta"-effekt vilket man se i min sparkalkylator och i detta exempel.

Jag har 11 fonder, vilken fondavgift ska man räkna med?
I mitt verktyg ska man ange portföljens viktade fondavgift i fältet för Rörlig avgift så beräknas den sedan över tiden tillsammans med andra eventuella avgifter. För exempelvis fondförsäkringar så finns det ofta en kapitalavgift som man får addera till den viktade fondavgiften.

Såvitt jag vet så är det bara SPP som anger den viktade fondavgiften för fondförsäkringar så hos alla andra försäkringsbolag får man nog räkna ut den själv.

Hur räknar man ut den viktade fondavgiften?

Skapa en tabell i Excel eller motsvarande verktyg och mata in dina fonder, värdefördelning samt fondavgift som i tabellen nedan:

FondAndelAvgiftViktad avgift
Access Global19.9%0.20%0.04%
Global High Dividend19.9%1.02%0.20%
Parvest Bond USD12.5%0.50%0.06%
Access Europa11.6%0.20%0.02%
Penningmarknadsfond6.9%0.00%0.00%
LF Fastighetsfond6.8%1.40%0.10%
SEB Läkemedelsfond6.5%1.50%0.10%
Sweden High Dividend5.1%1.25%0.06%
Access Asien4.7%0.20%0.01%
Spiltan Investmentbolag3.4%0.20%0.01%
Carnegie Indien2.7%2.20%0.06%
0.66%

Den viktade avgiften räknas ut genom att man multiplicerar andel med avgiften.

Den totala viktade avgiften erhålls sedan genom att addera respektive fondinnehavs viktade avgift.

Exemplet ovan är från min ordinarie tjänstepension vars fördelning ser ut så här i ett cirkeldiagram:


Hur mycket kommer fondavgifterna kosta under spartiden?

Nu är jag inte så sugen att exponera mina riktiga värden så vi räknar från ett fiktivt exempel (ingen hänsyn tagen till inflation):
  • Lisa 25 år, önskad pensionsålder 65 (dvs 40 års spartid)
  • Lön 25 000 ger 1 125 i månadsinsättning (4,5% av lön)
  • Fast årsavgift på 120 samt en rörlig kaptalavgift på 0,5%
  • Statslåneränta 3% (estimerat snittvärde)
  • Årlig löneökning 2%
  • Viktad fondavgift på 0,66% ger total Rörlig avgift 1,16%
  • Värdeutveckling 8%/år

Som vi ser så landar vi på en total avgift på 446 312 och i runda slängar så står fondavgifterna för över hälften av detta.

Vill man utgå från exemplet ovan för egen beräkning så finns det här.

All-in Avanza Zero med andra ord?
Nja, om en fond överpresterar sitt index över tiden så kan det vara värt en högre avgift. Vill man ha oddsen på sin sida så ska man allt annat lika sträva efter så låg avgift som möjligt. Hittar man två indexföljande globalfonder så bör man rimligen välja den billigaste.

Trixet är nog att blanda lite mindre dyrare nischfonder med breda billiga indexfonder tror jag och få en total viktad avgift som är rimlig.

Den viktade fondavgiften betyder en hel del kan man konstatera, vilka fonder har ni och vad har ni i viktad fondavgift?



6 kommentarer:

  1. Mycket trevligt instrument. Hoppas det är okej att jag länkar det här inlägget i ett kommande inlägg på min blogg?

    Mvh
    Att Välja Lycka

    SvaraRadera
    Svar
    1. Sådär... Det är en nystartad blogg men jag hoppas det kan bidra med lite trafik i alla fall. Din blogg är en av mina favoriter så det blir säkert fler inlägg :-)

      http://attvaljalycka.blogspot.com/2015/11/idag-uppdaterar-jag-min-portfolj.html

      Radera
    2. Tack för feedback och en intressant blogg, jag lägger den till min lista till höger.

      Radera
    3. Tack så hemskt mycket. Du gjorde min dag.

      Radera
    4. Det var så lite, välkommen till bloggsfären :-)

      Radera